Varkensgalerie 9

Varkensgalerie 9

Net zo als je in Nederland Makkum en Workum of Delft hebt voor het aardewerk, heb je in Frankrijk Quimper in Bretagne. Faïencerie HB-Henriot maakt daar al aardewerk sinds 1690.

Hoe lang ze al spaarvarkens (tirelire cochon) maken is niet helemaal duidelijk. De spaarvarkens zijn traditioneel beschilderd met een boer of boerin in Bretonse klederdracht, zoals je kunt zien. In de bovenrij en linksonder zie je varianten met bloemen. Het spaarvarken links in de bovenrij is het huidige ‘instapmodel” ( 55,-). De oude (onder) zijn niet meer te koop. Deze spaarvarkens zijn, zoals mijn Engelse collega’s zeggen, zeer ‘collectable’. Uit het merk-teken is af te leiden dat het varken met de boer en bruine kop is gemaakt tussen 1883 en 1904. De andere zijn van 1950 tot eind jaren 1970.

E-mail: gd@piggybanks.nl                © 2010 GD projecten

Beroemde spaarvarkens uit Frankrijk

Dit zijn merktekens van HB-Henriot onder de varkens. Links de oudste met HB Quimper’ en rechts HB-Henriot; Quimper-France. Het nummer van de mal waaruit de spaarvarkens komen is 393. De initialen zijn van de schilders.

Ouderwetse spaarvarkens

Wie spaart, die vergaart